Ekstrakt z ruszczyka kolczastego w kosmetyce

ruszczykRuszczyk kolczasty jest popularną rośliną wywodzącą się z rejonu Morza Śródziemnego, chociaż obecnie można go spotkać w całej Europie. Jest surowcem o wielu zastosowaniach i właściwościach, z których najważniejsza jest jednak jego aktywność w stosunku do układu krążenia.


Opis

INCI: propylene glycol, water, ruscus aculeatus root extract
synonimy: myszopłoch kolczasty, butcher’s broom
postać: roztwór o lekko brązowym zabarwieniu
składniki aktywne: saponiny sterydowe (ruskogenina, neoruskogenina, ruskozyd), kwas tetrakozanowy, chryzofanowy, sitosterole
rozpuszczalność: w wodzie
ciężar właściwy: // do uzupełnienia
przechowywanie: w zamkniętych pojemnikach, w lodówce

ZASTOSOWANIE

preparaty przeciwobrzękowe, ujędrniające, przeciwcellulitowe
sugerowane stężenia: 3-8%

Właściwości

Dzięki obecności saponin sterydowych ruszczyk stymuluje naczynia krwionośne, pobudza mikrokrążenie, co ma zastosowanie w leczeniu cellulitu i pękających naczynek krwionośnych, ale nie tylko. Już w średniowieczu zalecano stosowanie ruszczyka kobietom, które w wyniki długotrwałej stojącej pracy cierpiały na obrzęki nóg, uczucie ciężkości i zastoje. Skuteczna jest zarówno suplementacja preparatami zawierającymi ekstrakt z ruszczyka (Varixinal, Cyclo3forte), jak również zewnętrzna aplikacja żeli i mleczek z ruszczykowym ekstraktem.
Ruskogenina działa przeciwwysiękowo, poprawia krążenie krwi, pobudza układ limfatyczny. Hamuje także aktywność elastazy, co wzmacnia tkankę łączną i wzmaga jędrność skóry. Dla wzmocnienia efektu polecamy stosowanie ekstraktu z ruszczyka szczególnie w połączeniu z ekstraktem z kasztanowca – uzupełniają one swoje działanie i razem działają mocniej. Ten synergizm jest często wykorzystywany w gotowych aptecznych preparatach, mającym przynieść ulgę opuchniętym, zmęczonym nogom.

W preparatach do twarzy ruszczyk powoduje obkurczenie rozszerzonych naczynek krwionośnych, zmniejszenie zaczerwienienia, ustąpienie świądu i stanów zapalnych skóry. Działa przeciwko opuchliźnie okolic oczu i całej twarzy. Jest znakomitym dodatkiem w pielęgnacji cery naczynkowej i stanów zapalnych.

Wskazania

  • cellulit
  • skłonność do obrzęków twarzy, oczu i kończyn
  • ‚ciężkie nogi’
  • niewydolność żylna, żylaki
  • kruche, delikatne naczynka na twarzy i ciele
  • zaczerwienienie skóry, trądzik różowaty i sterydowy
  • hemoroidy

Źródła

1. Cellulite – dweckdata.
2. Ruszczyk, czyli myszopłoch.
3. Ruszczyk na naczynka małe i duże.
4. Butcher’s broom in skin care use
5. J.Boik, Cancer and Natural Medicine: A Textbook of Basic Science and Clinical Research.

Powiązane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *