Skip to content
Menu
Informator Magicznego Ogrodu
  • ZIOŁA LECZNICZE
  • WYCIĄGI ROŚLINNE
  • ETNOBOTANIKA
Informator Magicznego Ogrodu

Synefryna

Opublikowano 20/04/201803/12/2019

Synefryna podnosi ciśnienie krwi i przyśpiesza krążenie, zwiększa objętość minutową serca, rozszerza oskrzela, ułatwia oddychanie i udrażnia zatoki, poprawia samopoczucie, polecana alergikom. Synefryna pobudza układ współczulny, działa więc sympatykomimetycznie, podobnie jak adrenalina i tyramina, czy efedryna (substancje stosowane w lekach przeciw przeziębieniu). Różnica jest taka, że synefryna pobudza receptory adrenaliny w niektórych tkankach, głównie tłuszczowych ( receptory alfa-1 i beta-3), podczas gdy efedryna nie ma takiego rozróżnienia (pobudza wszystkie beta-receptory adrenaliny). Stymulacja beta-3 receptorów wywołuje rozpad lipolizy (FAT) z równoczesnym uruchomieniem termogenezy. Synefryna jest substratem dla enzymów monoaminooksydazy i zdaje się być w większym stopniu metabolizowana przez MAO-A niż MAO-B podobnie jak u jej prekursora – oktopaminy.

Citrus aurantium inaczej zwana Pomarańcza Gorzka, Kwaśna Pomarańcza, Neroli, Chongcaoto botaniczna nazwa rośliny z rodziny rutowatych pochodząca z Azji południowo-wschodniej. Skórka, kwiat, liście, owoce oraz soki owocowe tej rośliny są wykorzystywane do przygotowywania preparatów leczniczych. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, stosuje się ekstrakt z gorzkiej niedojrzałej pomarańczy (Zhi shi) albo jej skórkę (Zhi qiao), w leczeniu różnego rodzaju problemów trawiennych.

DZIAŁANIE

  • Dodaje energii
  • Obniża apetyt
  • Pobudza metabolizm i spalanie kalorii
  • Reguluje poziom cholesterolu
  • Stymuluje rytm serca i krążenie
  • Działa przeciwlękowo, przeciwdepresyjnie,uspokajająco,relaksująco
  • Rozszerza oskrzela

ZASTOSOWANIE

  • Na zaparcie, nudności, niestrawność
  • Wspomaga leczenie przeziębienia
  • Wspomaga leczenie przewlekłego zespołu zmęczenia (CFS)
  • W łagodnych zaburzeniach snu
  • Rozszerza oskrzela, przerywa atak astmy
  • Otyłość
  • Udowodniono wpływ na przemianę materii

1. Wybrano grupę sześciu zdrowych mężczyzn i podano im dwa razy kapsułkę, zawierającą 12mg synefryny – jednego z komponentów gorzkiej pomarańczy. Już w godzinę po spożyciu produktu przez uczestników, zaobserwowano wzrost wskaźnika podstawowej przemiany materii o 2.41% w porównaniu do osób, będących w grupie kontrolnej. Podstawowa przemiana materii to najmniejsza ilość energii jaką organizm wykorzystuje do swoich podstawowych funkcji. Z gorzką pomarańczą ilość zużywanej energii była większa.

2. Powtórzono eksperyment. Tym razem badaniu poddano dziesięciu zdrowych dorosłych. Wskaźnik podstawowej przemiany materii był mierzony po czterech godzinach od posiłku, do którego dołączano dwie kapsułki lub placebo. Potem sprawdzano go co godzinę jeszcze przez następne pięć godzin. Zanotowano 13.4% wzrost wskaźnika podstawowej przemiany materii w porównaniu do 8.9% w grupie kontrolnej.

3. Wybrano specjalnie grupę trzydziestu pięciu dorosłych osób, mających nadwagę. Przez 8 tygodni każdy z nich dostawał trzy kapsułki produktu odchudzającego dwa razy dziennie lub placebo. Dodatkowo grupa poddana była diecie i serii ćwiczeń.Produkt zawierał między innymi 6mg p-synefryny, czyli dziennie uczestnicy badania dostarczali do organizmu 36 mg najważniejszego stymulatora gorzkiej pomarańczy. Okazało się, że wskaźnik podstawowej przemiany materii wzrósł o 7.2% w porównaniu do tego przypisanego grupie kontrolnej.

4. W 2011 roku analizował on wpływ 50mg p-synefryny samej i w połączeniu z wybranymi flawonoidami na wskaźnik przemiany materii. Na czterdzieści osób objętych badaniem, wskaźnik zwiększał się o 6.9% u tych osób, które przyjmowały ekstrakt z gorzkiej pomarańczy.

Badania potwierdziły wpływ gorzkiej pomarańczy na tempo przemiany materii. A przyspieszony metabolizm pomaga schudnąć.

SKŁAD

Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy jest źródłem metabolitów tyraminy – N-metylotyraminy, oktopaminy, synefryny oraz bioaktywnych związków fitochemicznych. Hesperetyna, bioflawonoidy i naringenina oraz ich glikozydy – hesperydyny i narynginy również wchodzą w skład ekstraktu. Gorzkie ekstrakty pomarańczowe powszechnie zawierają od 1,5% do 6% synefryny. Istnieje sześć różnych izomerów synefryny, nie jest jasne, które występują w produktach z gorzkiej pomarańczy. Niedojrzałe owoce cytrusowe zawierają przeciętnie około 0,26% synefryny.

DAWKOWANIE

Od 5 do 15mg czystej synefryny max 2 razy dziennie tj. od 25 do 75mg ekstraktu 20% max 2 razy dziennie

PRZECIWWSKAZANIA I INTERAKCJE

Stosowanie synefryny może wywoływać bóle głowy, w tym bóle migrenowe oraz klasterowe.

Przyjmowanie senefryny z kofeiną, szczególnie w przypadku, gdy cierpi się na podwyższone ciśnienie tętnicze, zwiększa ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, omdlenia, zawału serca, udaru itd.

Odradza się zażywania senefryny gdy

  • Jesteś w ciąży lub karmisz piersią
  • Masz wysokie ciśnienie krwi
  • Masz jaskrę
  • Masz choroby serca
  • Masz nieregularne bicie serca lub arytmię
  • Masz migreny lub klasterowe bóle głowy
  • Planujesz operację w ciągu najbliższych dwóch tygodni

Interakcje

Zachodzi interakcja z lekami na depresję, a dokładniej inhibitorami MAO, które wskutek blokowania enzymów mogą wzmacniać działanie stymulujące synefryny i w konsekwencji doprowadzić do niebezpiecznych skutków ubocznych tj. szybkie bicie serca, wysokie ciśnienie krwi, drgawki, nerwowość i inne; leki: Fenelzyna (Nardil), Tranylcypromina (Parnate).

Zachodzi interakcja z Midazolamem (Versed) – branie synefryny z Midazolamem może wzmacniać działanie tego drugiego i znacznie zwiększać skutki uboczne.

Zachodzi interakcja z kofeiną (Excedrin, Anacin, Vivarin) – synefryna oraz kofeina należą do stymulantów i wzmacniają swoje działanie; W połączeniu mogą zwiększyć ciśnienie krwi i powodować znaczne przyspieszenie akcji serca. Może to prowadzić do ataków ciepła, a nawet udaru mózgu.

Zachodzi interakcja z Dekstrometorfanem (Robitussin DM itp.) – branie synefryny z Dekstrometorfanem może wzmacniać działanie tego drugiego i znacznie zwiększać skutki uboczne.

Zachodzi interakcja z Felodipiną (Plendil) – Felodipina jest używana do obniżania cisnienia krwi; Branie synefryny utrudnia rozkład felodipiny przez ta druga może działać silniej i wykazywać większe skutki uboczne.

Zachodzi interakcja z Indinavirem (Crixivan) stosowanym w leczeniu HIV/AIDS; synefryna może wzmacniać działanie Indinaviru i zwiększać efekty uboczne.

Leki metabolizowane przez wątrobę (substraty cytochromu P450 – CYP3A4) mogą wchodzić w interakcje z synefryną, która utrudnia ich przemianę przez co może wzmacniać działanie i zwiększać skutki uboczne. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku zażywania takich leków, tj. Lowastatyna (Mevacor), ketokonazol (Nizoral), itrakonazol (Sporanox), feksofenadyna (Allegra), triazolam (Halcion) i wiele innych.

Leki mogące powodować zaburzenia rytmu pracy serca (leki wydłużające odstęp QT) – Z uwagi na to że senefryna powoduje zwiększenie szybkości bicia serca, w połączniu z tymi lekami może wywołać poważne skutki uboczne w tym arytmie; Niektóre leki, które mogą powodować nieregularne bicie serca m.in. amiodaron (Cordarone), dyzopiramid (Norpace), dofetylid (Tikosyn), ibutylid (Corvert), prokainamid (Pronestyl), chinidyna, sotalol (Betapace), tiorydazyna (Mellaril), i wiele innych.

Leki stymulujące układ nerwowy wchodzą w interakcję z senefryną. Wskutek pobudzenia i przyspieszenia układu nerwowego może dochodzić do nadpobudliwości i przyspieszać bicie serca. W połączeniu z senefryną może to prowadzić do poważnych problemów, w tym zwiększonej akcji serca i podwyższonego ciśnienia dlatego też należy unikać tego połączenia. Niektóre z leków stymulujących: dietylopriopion (Tenuate), adrenalina, fentermina (lonamin), pseudoefedryna (Sudafed).

BIBLIOGRAFIA

1. Health Canada. Bitter orange (synephrine):update on cardiovascular reactions . Canadian Adverse Reaction Newsletter. 2007;17(2).
2. Haaz S, Fontaine KR, Cutter G, Limdi N, et al. _Citrus aurantium and synephrine alkaloids in the treatment of overweight and obesity: an update_ . Obes. Rev. 2006;7(1):79-88.
3. Stephensen TA, Sarlay R. Ventricular Fibrillation Associated With Use of Synephrine Containing Dietary Supplement . Milit. Med. 2009;174(12):1313-9.
4. Sidney J. Stohs, Harry G Preuss Corresponding address, Samuel C. Keith, Patti L. Keith, Howard Miller, Gilbert R. Kaats; Effects of p-Synephrine alone and in Combination with Selected Bioflavonoids on Resting Metabolism, Blood Pressure, Heart Rate and Self-Reported Mood Changes ; Int J Med Sci 2011; 8(4):295-301. doi:10.7150/ijms.8.295
5.. T. A. Wheaton and I. Stewart (1969). “ Biosynthesis of synephrine in citrus .” Phytochem. 8 85–92.
6. http://www.webmd.com
7. http://www.rxlist.com
8. http://examine.com
9. http://www.medsci.org

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Facebook

Facebook
©2023 Informator Magicznego Ogrodu | Powered by SuperbThemes & WordPress