Skip to content
Menu
Informator Magicznego Ogrodu
  • ZIOŁA LECZNICZE
  • WYCIĄGI ROŚLINNE
  • ETNOBOTANIKA
Informator Magicznego Ogrodu

Rauwolfia – skuteczna na nadciśnienie

Opublikowano 18/11/201506/12/2019

Zgrzyn wężowy, Rauvolfia –  (Rauvolfia serpentina; Indian Snakeroot)
Zgrzyn wężowy to krzew pochodzący z Azji, stosowany tam od najdawniejszych czasów do leczenia wielu schorzeń. Stosowano go na ukąszenia żmij i węży (swoiste antidotum na jad), przeciwko ukłuciom owadów – stąd pochodzi też jego nazwa. Jest to jedno z 50 podstawowych ziół stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Aleksander Wielki podobno uratował wyciągiem z rauwolfii swojego generała Ptolemeusza I Soter, który został zraniony zatrutą strzałą.

  1. Obniża ciśnienie krwi
  2. Działa uspokajająco na centralny układ nerwowy

W indyjskiej Ajurwedzie zgrzyn wężowy używany był jako lek uspakajający, w stanach lękowych i psychozach, a także do obniżania ciśnienia krwi, w leczeniu gorączki, bólów brzucha, czerwonki i epilepsji. Mahatma Gandhi żuł tę roślinę w czasie medytacji lub pił z niej napar w stanach nadmiernego pobudzenia.

Rozszerza naczynia krwionośne, obniża poziom katecholamin w tkankach. Obniża ciepłotę ciała. Rezerpina wywołuje stopniowo narastający spadek ciśnienia krwi, daje przy tym objaw bradykardii (rzadkoskurczu). Wpływa też długotrwale uspokajająco i wywołuje zobojętnienie wobec wielu bodźców z otoczenia (efektem działania jest spadek poziomu noradrenaliny i serotoniny w mózgu).

Substancje aktywne

W kłączach z korzeniami występuje około 60 alkaloidów, m in. alkaloidy indolowe (1-2%), przy czym w lecznictwie dużą rolę odgrywa rezerpina (reserpinum) (0,15-0,2% w surowcu) i ajmalina (ajmalinum) (ok. 0,1%).

Współcześnie straciły na znaczeniu, bowiem są podejrzane o właściwości rakotwórcze, ponadto w czystej formie wykazują wiele działań ubocznych.

Dawkowanie

Rezerpina jest używana w leczeniu nadciśnienia tętniczego w dawce 0,2-0,3 mg dziennie. Leczenie inicjujące rozpoczyna się od dawek górnych, potem w miarę poprawy, dawki obniża się do poziomu 0,1-0,2 mg dziennie. Dawka podtrzymująca 0,1 mg dziennie.

W dawce powyżej 0,5 mg dziennie dość często wywołuje zatrzymanie sodu i wody w organizmie oraz objawy depresji. Potęguje działanie alkoholu.

W fitoterapii tradycyjnej stosowany jest jako napar (herbatka) lub zmielony surowiec.

Przeciwwskazania

Ze względu na możliwe działania niepożądane nie stosować w ciąży i w czasie karmienia (przenika do mleka w okresie laktacji). Nie zaleca się także dla osób przewlekle chorych na choroby układu pokarmowego (refluks, owrzodzenie żołądka lub jelita grubego, zespół jelita drażliwego itp).

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Facebook

Facebook
©2023 Informator Magicznego Ogrodu | Powered by SuperbThemes & WordPress