Skip to content
Menu
Informator Magicznego Ogrodu
  • ZIOŁA LECZNICZE
  • WYCIĄGI ROŚLINNE
  • ETNOBOTANIKA
Informator Magicznego Ogrodu

Paulinia guarana

Opublikowano 20/10/201606/12/2019

Paulinia guarana (Paullinia cupana), zwana także ciernioplątem, guaraną lub osmętą – gatunek pnącza z rodziny mydleńcowatych. Występuje w całym dorzeczu Amazonki i Pary (Brazylia). Bywa nazywany zwyczajowo guaraną od nazwy napoju gorzko-kwaśnego sporządzanego z jej nasion.

Nazwa napoju zaś pochodzi od plemienia Guarani.

Słynie z największych dotąd poznanych wśród roślin zdolności syntezy kofeiny, której zawiera kilkakrotnie więcej (4 razy) niż ziarna kawowca. Właściwości rośliny znane są od dawna ludom tubylczym Amazonii, które zażywają ją w różnych postaciach dla podniesienia sprawności fizycznej i psychicznej w stanach wzmożonego wysiłku.

Dla świata zachodniego gatunek odkryty został na przełomie XVII i XVIII wieku i nazwany na cześć niemieckiego lekarza Christiana Franza Paullini. Indianie, zamieszkujący amazońskie lasy deszczowe, od tysięcy lat czerpią korzyści zdrowotne z guarany, nazywanej przez nich „darem od Boga”, czy też „eliksirem młodości”. W Europie uznano te walory guarany a niektórzy sprzedawcy reklamowali ją nawet jako afrodyzjak. Znane są również doniesienia o wykorzystywaniu w dorzeczu Amazonki guarany jako środka płatniczego używanego w handlu!! W tej chwili możemy zrobić odwrotnie i wymienić srebrniki na guaranę, np. tutaj.

SKŁAD

Teobromina i teofilina, KOFEINA

DZIAŁANIE

Guarana działa stymulująco, znosi zmęczenie fizyczne i psychiczne, zwiększa umiejętność koncentracji i zapamiętywania. Działanie guarany można w pewnym uproszczeniu przyrównać do działania kawy. Ponieważ jednak kofeina z guarany nieco wolniej się wchłania z przewodu pokarmowego, to jej działanie utrzymuje się do 6 godzin, a więc ok. 2 godziny dłużej od kawy – jest przy tym jednak łagodniejsze, mniej intensywne. Guarana wykazuje poza tym działanie antyoksydacyjne oraz przeciwbakteryjne. Zmniejsza ryzyko wystąpienia zawałów i udarów.

ZASTOSOWANIE

  • Zmęczenie fizyczne i psychiczne
  • Polepszenie koncentracji i zdolności zapamiętywania
  • Profilaktyka zawału i udaru
  • Antyoksydant
  • Bakteriobójczo

DAWKOWANIE

Ok 3 g na dobę. W przypadku ekstraktu 1 g na dobę.

INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Przeciwwskazania

Nie stosować w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią.

Guarana zawiera kofeinę i nie powinna być stosowana przez osoby nadwrażliwe lub uczulone na kofeinę lub ksantyny. Nadmierne spożycie kofeiny jest przeciwwskazane u osób z wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca, cukrzycą, wrzodami, padaczką i innymi zaburzeniami.

Interakcje

Może nasilać przeciwzakrzepowe działanie leków, takich jak warfaryna. Mogą mieć negatywny wpływ (bóle głowy), jeśli stosowana jest z inhibitorami MAO.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Facebook

Facebook
©2023 Informator Magicznego Ogrodu | Powered by SuperbThemes & WordPress