Skip to content
Menu
Informator Magicznego Ogrodu
  • ZIOŁA LECZNICZE
  • WYCIĄGI ROŚLINNE
  • ETNOBOTANIKA
Informator Magicznego Ogrodu

Mannitol

Opublikowano 01/03/201704/12/2019

Mannitol to słodzik należący do polioli, czyli alkoholi wielocukrowych. Nie ma jednak nic wspólnego z typowym alkoholem, który spotykamy w napojach procentowych. Poliole to substancje występujące naturalnie w owocach i warzywach, a niektóre z nich są produkowane w niewielkich ilościach przez nasze jelita.

Poliole są nieco mniej słodsze od zwykłego cukru (sacharozy). Nie powodują próchnicy, nie fermentują w jelitach tak jak cukier i nie powodują przerostu grzybów z rodzaju Candida w naszych jelitach. Mają niższą wartość energetyczną i niższy indeks glikemiczny od cukru. Nie są metabolizowane przez człowieka, a więc nie powodują gwałtownych skoków insuliny. Mogą być zatem spożywane przez cukrzyków i osoby na diecie niskokalorycznej lub niskowęglowodanowej.

Wartość energetyczna mannitolu wynosi 160 kcal/100 g, w więc w jednej łyżeczce (5 g) znajdzie się 8 kcal. Jego słodycz wynosi 65% w stosunku do sacharozy.

Indeks glikemiczny mannitolu wynosi 0.

Mannitol oznaczony jest w przemyśle spożywczym symbolem E421. Stosuje się go głównie w produkcji gum do żucia ze względu na uczucie chłodu, które pozostaje w ustach po jego spożyciu. Dodawany jest też do dżemów, marmolad, nadzień, galaretek i produktów mleczarskich.

Mannitol obecny jest w lekach i suplementach jako substancja słodząca, wypełniająca i stabilizująca. Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje ponadto mannitol jako lek w niewydolności nerek, który po podaniu dożylnym zwiększa diurezę i zapewnia równowagę elektrolitową.

JAK STOSOWAĆ?

Mannitol dobrze rozpuszcza się w wodzie. Stosuje się go jak zwykły cukier.Można go wykorzystać jako środek przeczyszczający. W tym celu należy spożyć 10 g (1 łyżka) rozpuszczonego w wodzie mannitolu rano i wieczorem, najlepiej na czczo.

SKŁAD

Mannitol 100%.

SKUTKI UBOCZNE

Mannitol może wywołać efekt przeczyszczający, jeśli jest spożywany w ilości 20 g lub więcej na dzień. Wysokie dawki mogą powodować bóle brzucha, wzdęcia i biegunkę.

BIBLIOGRAFIA

  1. http://www.nutrientsreview.com
  2. http://rozanski.li
  3. Processing Fruits: Science and Technology, Second Edition. https://books.google.pl
  4. http://www.swsm.pl

1 komentarz do “Mannitol”

  1. Pingback: Czym można zastąpić cukier? - substancje słodzące - Klaudia Kubrak

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Facebook

Facebook
©2023 Informator Magicznego Ogrodu | Powered by SuperbThemes & WordPress