Skip to content
Menu
Informator Magicznego Ogrodu
  • ZIOŁA LECZNICZE
  • WYCIĄGI ROŚLINNE
  • ETNOBOTANIKA
Informator Magicznego Ogrodu

Maca

Opublikowano 29/10/201603/11/2021

Maca (Lepidium meyenii) jest odporną wieloletnią rośliną uprawianą w Andach, na wysokości od 3300 – 4500 m. n.p.m. Do użytkowych części rośliny należy korzeń bulwiasty, który wygląda jak duża rzodkiew (do 8 cm średnicy), zwykle w kolorze bieli ale i żółtym.
W przeciwieństwie do wielu innych roślin bulwiastych, maca wyrasta z nasion. Rośnie w strefie zwanej „suni” oraz „puna”, w których niskie temperatury i silne wiatry nie pozwalają na wzrost większości innych roślin.
Uprawę macy rozpoczęli Inkowie ok. 2000 lat temu. Pozostałości prymitywnych odmian macy zostały odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych, ich wiek szacuje się na 1600 lat p.n.e. Wysuszone korzenie mogą być przechowywane przez okres 7 lat. Maca posiada ogromną wartość odżywczą. Jest bogata w cukry, białka, skrobię i inne składniki odżywcze (szczególnie jod i żelazo).

Bulwy lub korzeń są spożywane świeże lub suszone. Świeże korzenie są uważane za lecznicze, tradycyjnie pieczone są w popiele (w taki sam sposób jak słodkie ziemniaki). Maca posiada właściwości anaboliczne, dlatego jest polecana przez sportowców i kulturystów!! Sportowcy wyczynowi powinni zażywać mace ze względu na bardzo wysokoprocentową zawartość argininy w jej białku (11 g w 100 g białka – najwyższa z białek do produkcji odżywek) – białko soi zawiera około 7 g.

DZIAŁANIE

Korzeń Maca zawiera znacznie większą ilość glukozynolanów niż inni członkowie Brassicacae. Wzmacniające płodność właściwości macy zawdzięcza się aromatycznym izotiocyjanianom, powstającym dzięki hydrolizie glukozynolanów. Ponadto, benzyl izotiocyjanianu został zgłoszony jako związek hamujący raka piersi, żołądka i wątroby u szczurów. Afrodyzjakalne właściwości przypisywane są prostaglandynom, sterolom i amidom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Maca w tabletkach ma zdolność do wpływania na sprawność seksualną bez wpływu na stężenie hormonów takich jak hormon luteinizujący, hormon folikulotropowy, prolaktynę, testosteron i estradiol. Dlatego zakłada się, że maca działa na receptory dla tych hormonów. Alkaloidy oczyszczone z korzenia maca wpływają na podwzgórze i przysadkę, wyjaśniając, dlaczego maca może mieć skutki u obu płci.

Maca jest rośliną o właściwościach adaptogennych, czyli – jej działanie dostosuje się do indywidualnych potrzeb każdego organizmu w zależności od wieku oraz płci osoby, która jej używa. Istnieją doniesienia stwierdzające, że stałe zażywanie macy pomaga w leczeniu schorzeń polegających na osłabieniu jakiegoś organu, np. osłabieniu wzroku, czy powolnej utraty słuchu. Zażywanie macy przeciwdziała bezsenności i osteoporozie – w wielu przypadkach eliminuje jej skutki. Stosowanie macy zaleca się też w okresie starczym.

ZASTOSOWANIE

  • Naturalne źródło białka,
  • Protein, minerałów itd.,
  • Wzmacnia układ odpornościowy,
  • Zmniejsza problem niepłodności u mężczyzn i kobiet,
  • Wzmaga erekcje, afrodyzjak, zwiększa liczbę i ruchliwość plemników,
  • Poprawia czynność pracy mózgu, eliminuje zmęczenie umysłowe,
  • Jest niezbędnym uzupełnienie diety dla osób, których praca wymaga szczególnego wysiłku
  • Powoduje opóźnienie procesu starzenia się organizmu w tym procesu starzenia się skóry i wszystkich naszych organów i narządów

INNE ZASTOSOWANIE

  • Reguluje procesy hormonalne u kobiet i mężczyzn,
  • Immunostymulujące,
  • Pobudzające,
  • Wzmacnia ogólne funkcje organizmu,
  • Wzmaga laktację u kobiet w ciąży,
  • Menopauza

SKŁAD

Główne składniki chemiczne

alkaloidy, aminokwasy, beta-ekdyzon, wapń, węglowodany, kwasy tłuszczowe, glukozynolany, żelazo, magnez, p-metoksybenzyl izotiocyjanianu, fosfor, potas, białko, saponiny, sitosterole, stigmasterol, garbniki, witamina A, witamina B1, witamina B2, witamina B12, witamina C, witamina E oraz cynk, mangan, żelazo

Składniki odżywcze w 100 g MACA

białka: 1- 1,4 g

weglowodany: 6 – 7,5 g

tłuszcze (lipidy): 220 mg

błonnik: 850 mg

popiół: 490 mg

sterole: 5- 10 mg

kalorie: 32,5

DAWKOWANIE

Najczęściej 1 łyżeczka dziennie, dobrze komponuje się z mlekiem.

MACA jest bardzo skuteczna i nie potrzeba jej wiele. Dzienna dawka to około 1 g. Na dodatek jest bardzo smaczna i świetnie komponuje się np. z potrawami mlecznymi. Polecana przez ekspertów naukowych!

INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Interakcji z lekami nie odnotowano. Większe dawki mogą skutkować zwiększeniem wydzielania gazów.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Facebook

Facebook
©2023 Informator Magicznego Ogrodu | Powered by SuperbThemes & WordPress