Skip to content
Menu
Informator Magicznego Ogrodu
  • ZIOŁA LECZNICZE
  • WYCIĄGI ROŚLINNE
  • ETNOBOTANIKA
Informator Magicznego Ogrodu

Ekstrakt z Tulasi

Opublikowano 02/02/201803/12/2019

Ekstrakt z Tulasi jest standaryzowany na zawartość 7% tanin i 2% kwasu ursolowego.

Tulasi jest pachnącym, krzaczastym wiecznym ziołem, które w rozkwicie osiąga wysokość 1,5m. Pnące się wysoko kwiaty są nieduże, mają biały kielich i cieniowane fioletowe płatki. Z liści i ukwieconych wierzchołków wytwarza się olejek. Olejek Tulasi lub Ocinum Sanctum wykazuje obecność pięciu kwasów tłuszczowych (kwas stearynowy, palmitynowy, oleinowy, linolowy i linolenowy). Jest też dobrym źródłem beta karotenu, wapnia, witaminy C i zawiera w sobie substancje lotne.

Tulasi (Święta Bazylia, Ocimum sanctum) jest w hinduizmie świętą rośliną. Tulasi oznacza ‘niezrównany’. W tradycji ajurwedyjskiej Tulasi jest stosowany dla utrzymania prawidłowych funkcji oddechowych, sprzyja zdrowiu i długowieczności.

TRADYCYJNE ZASTOSOWANIE

Tulasi działa terapeutycznie na bardzo wiele obszarów organizmu. Ma zastosowanie przy kardiomiopatiach, chorobach krwi, astmie, leukodermie (bielactwie), zapaleniu oskrzeli, gorączce kataralnej, hepatopatii (patologie wątroby), wymiotach, lumbago, czkawce, zapaleniu oka, gastropatii, chorobach układu moczowego, liszaju obrączkowym, robakach, chorobach skóry etc. Jest powszechnie stosowane przy kaszlu, przeziębieniu, lekkiej niestrawności, braku apetytu, czy ogólnym złym samopoczuciu.
W medycynie ajurwedyjskiej Święta Bazylia była stosowana na wiele przypadłości – właściwie wszystko począwszy od zwykłego przeziębienia, gorączki i zapalenia oskrzeli, aż po problemy z trawieniem i owrzodzenia.

SKŁADNIKI AKTYWNE

Liście zawierają kwas ursolowy i n-triacontanol. Liście zawierają w sobie także olejki eteryczne, takie jak eugenol, eugenal, karwakrol, metylochawikol, limatrol i kariofylen. Nasiona zawierają olej będący mieszanką kwasów tłuszczowych i sitosterolu. W korzeniach z kolei jest sitosterol oraz trzy triterpeny: A, B i C.

Tulasi stosuje się obecnie przy zapaleniu stawów, astmie, zapaleniu oskrzeli, przeziębieniach, cukrzycy, gorączce, grypie, owrzodzeniach w układzie trawiennym i reumatyzmie.

DZIAŁANIE ZDROWOTNE

Badacze z Wydziału Nauk Uniwersytetu Annamalai (Tamil Nadu, Indie) wykazali, iż Tulasi ma właściwości przeciwutleniające i poprawia naturalną odpowiedź organizmu na stres oksydacyjny. Jak podaje raport, ziele to wspiera również prawidłowy poziom utleniania lipidów i białek. Jest również antyoksydantem.[1]

Naukowcy z Centralnego Instytutu Badań Leków (Lucknow, Indie) odkryli, że składniki zawarte w Tulasi utrzymują w organizmie właściwy poziom hormonu stresu o nazwie kortyzol. Następnie odnotowali, iż pomagają one w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi.[2]

BIBLIOGRAFIA

1. Journal of Medicinal Food, Wrzesień 2007, 10(3):495-502.
2. Journal of Natural Products, Wrzesień 2007, 70(9):1410-6.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Facebook

Facebook
©2023 Informator Magicznego Ogrodu | Powered by SuperbThemes & WordPress