Skip to content
Menu
Informator Magicznego Ogrodu
  • ZIOŁA LECZNICZE
  • WYCIĄGI ROŚLINNE
  • ETNOBOTANIKA
Informator Magicznego Ogrodu

Damiana

Opublikowano 21/04/201703/12/2019

Damiana (Turnera aphrodisiaca) – aromatyczny krzew występujący w Meksyku i na południu USA. Od wieków słynie ze swoich właściwości afrodyzyjnych, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Znali ją już Majowie. Nazwa pochodzi od aptekarza, Św. Damiana.
DZIAŁANIE I STOSOWANIE

Działa jako afrodyzjak, antydepresant, lek tonizujący funkcjonowanie organizmu. Ma także właściwości przeciwkaszlowe i łagodnie uspokajające. Reguluje gospodarkę hormonalną kobiet oraz zaburzenia nastroju. W medycynie ludowej stosowana w depresji, nerwowości, moczeniu nocnym, nieregularnej miesiączce, problemach gastrycznych, w astmie, bólach głowy, oligospermii.
Stosowana raczej w celu leczenia zaburzeń potencji, niż zintensyfikowania doznań erotycznych u osób zdrowych, aczkolwiek magicznyogrod.pl nie podziela tej opinii.

SPOŻYWANIE

Optymalnie w postaci herbatki, raz dziennie przez minimum tydzień. Zaparzać około 2-3 g liści (stosuje się też w porcjach pół gramowych często), pić z cukrem. Można łączyć z innymi afrodyzjakami (jak np. yohimbe) bądź Dziką Daggą.
Działa także w postaci palonej.
Często robi się także nalewki, znane jako likier Damiana. Zwykle na litr alkoholu (około 40%) potrzeba 25-30 gram Damiany.

SKŁAD

Zawiera olejki eteryczne (ok. 1%), głównie: albuminoidy, 1,8-cyneol, p-cymen, alfa- i beta-pinen, tymol, alfa-kopen, kalamen, barterynę
Liście zawierają także taniny, flawonoidy, beta-sitosterol, damianinę (gorzki składnik), glikozydy gonzalitozyny, arbutyny i tetrafiliny B

PRZECIWWSKAZANIA

Według badań nie jest toksyczna dla ludzi. Nie zaleca się stosowania podczas ciąży z uwagi na działanie poronne. Może obniżać wchłanianie żelaza.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Facebook

Facebook
©2023 Informator Magicznego Ogrodu | Powered by SuperbThemes & WordPress