Wyciąg ze skórki czerwonych winogron

Wyciąg ze skórki czerwonych winogron zawiera mnóstwo leczniczych polifenoli o antyoksydacyjnym działaniu.

W PROFILAKTYCE/TERAPII

  • Flawonoidy zawarte w ekstrakcie mają zdolność neutralizowania wolnych rodników
  • Silne działanie przeciw podrażnieniowe i przeciwzapalne
  • Chroni zdrowe komórki przed starzeniem
  • Hamuje rozwój raka
  • Korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy poprzez wspomaganie właściwego ukrwienia naczyń krwionośnych, hamowanie utleniania lipidów, frakcji lipoprotein o niskiej gęstości (LDL)
  • Zawiera prozdrowotne składniki czerwonego wina

W KOSMETYCE

Zapewnia doskonałe ożywienie skóry, a także zwalcza skutecznie linie ekspresji i zmarszczki

Działa też na skórę immunostymulująco, oczyszczająco i bakteriobójczo (szczególnie ważne dla cer wrażliwych i delikatnych oraz trądzikowych)

Stymuluje usuwanie resztek komórkowych i martwych mikroorganizmów oraz pełni rolę komórkowego regeneratora

INNE ZASTOSOWANIA

Stosowany do barwienia napojów gazowanych i alkoholowych

CO TO JEST?

Ekstrakt ze skórki winogron wykazuje silne działanie antybakteryjne. Badania in vitro naukowców z Clemson University dowiodły, iż owoce te są w stanie blokować Helicobacter pylori, bakterie będące głównym sprawcą choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ich obecność zwiększa również ryzyko takich schorzeń jak zapalenie i nowotwór żołądka. W skórce, pestkach, szypułkach i winie z winogron naukowcy odkryli jednak największy skarb – polifenole, które są drugorzędowymi metabolitami rozpowszechnionymi w świecie roślin, natomiast nie syntetyzowanymi w organizmach zwierzęcych. Do najważniejszych z nich zaliczamy flawonoidy i antybiotyczną fitoaleksynę – resweratrol.

W winogronach czerwonych, które są bogatszym ich źródłem, naukowcy zidentyfikowali: 10 kwasów fenolowych (w formie wolnej i związanej), 16 barwników antocyjanowych (głównym barwnikiem jest 3-glukozyd malwidyny), 12 związków flawonolowych (głównie pochodnych kwercetyny i kempferolu), 5 monomerów flawanoli (w tym 3 o dużej aktywności antyoksydacyjnej (galokatechina, epigalokatechina i galusan), 6 dimerów i 2 trimery proantocyjanidyn oraz taniny skondensowane o wyższym stopniu polimeryzacji.

Soki winogronowe zawierają ich już znacznie mniej. Związki te mają właściwości antyutleniające, a zatem dostając się do naszego krwiobiegu, nie dopuszczają do utleniania tzw. złego cholesterolu (lipoprotein LDL), odkładania się produktów tego procesu w arteriach i miażdżycy. Polifenole dzięki zdolnościom antyoksydacyjnym (tzn. obniżającym poziom wolnych rodników w organizmie) pomagają przeciwdziałać starzeniu się organizmu. Działają upiększająco na cerę, nadając jej świeży i wyrazisty wygląd. Polifenole, w tym flawonoidy są tysiące razy skuteczniejsze od witaminy E, gdyż ta wychwytuje wolne rodniki dopiero po ich wniknięciu do wnętrza komórek.

Taniny, zawarte głównie w pestkach winogron, działają ściągająco, przeciwzapalnie i rozkurczowo oraz przeciwkrwotocznie, a także uelastyczniają i uszczelniają ściany naczyniek krwionośnych, co daje efekt przeciwobrzękowy i przeciwwysiekowy. Taniny oczyszczają też naczynia krwionośne, a także pobudzają krążenie, winogrona (wino) znajdują zastosowanie w zabiegach antycellulitowych. Resweratrol znajdujący się w świeżych owocach oraz winie, o szkielecie C6-C2-C6 (3,4’,5-trihydrok-systilben) ze względu na wysoką aktywność antyoksydacyjną ma klinicznie udowodnione działanie antyrakowe (hamuje proliferację wielu komórek nowotworowych), hamuje również rozwój tkanki tłuszczowej i zwiększa spalanie tłuszczu. Jest również nietoksycznym środkiem przeciwgrzybiczym. Wykazano także jego działanie przeciwzapalne, estrogenowe, antypłytkowe, a także antyoksydacyjne.

Resweratrol hamuje pierwszy etap aktywacji płytek krwi — adhezję krwinek płytkowych do kolagenu i fibrynogenu, zmniejsza sekrecję związków zmagazynowanych w ziarnistościach płytkowych (nukleotydów adeninowych, jonów wapnia i białek) oraz hamuje agregację płytek krwi wywołaną różnymi agonistami (trombina, ADP, kolagen, katepsyna G).
Potwierdzono także jego wpływ na angiogenezę, czyli tworzenie naczyń krwionośnych w postaci wypustek z naczyń już istniejących oraz możliwość rozszerzania naczyń krwionośnych przez stymulowanie syntezy tlenku azotu.

Działanie antyrakowe wykazuje również (jak donosi w the Journal of Agricultural and Food Chemistry) odkryty niedawno w winogronach kolejny związek chemiczny o nazwie pterostilben, który podobnie jak resweratrol należy do grupy substancji nazywanych phytoalexinami oraz obszerniejszej klasy antyutleniaczy. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań owoce winogron zawierają więcej resweratrolu niż pterostilbenu, jednocześnie czerwone winogrona mają większą zawartość omawianych związków niż winogrona zielone. Obecność resweratrolu stwierdzono również w czerwonym winie, nie znaleziono natomiast w winie obecności pterostilbenu. Garbniki obecne w winogronach mają natomiast działanie ściągające i bakteriobójcze. Często żucie nasion łagodzi stany zapalne dziąseł i przeciwdziała próchnicy.

Ekstrakt rozpuszczalny jest w w wodzie ale nie rozpuszcza się w tłuszczach i olejach. Barwnik powoli utlenia się w wodnym roztworze, nie hamuje tego procesu dodatek kwasu askorbinowego. Jest bardzo wrażliwy na zmiany pH i praktycznie stabilny tylko w środowisku ph4 lub niższym. Wskutek zmiany pH z wartości 1 do wartości 13 barwnik zmienia kolor z czerwonego na niebieski, fioletowy, granatowy, szary, zielony oraz żółty. Obecność fruktozy w roztworze przyspiesza brązowienie barwnika w większym stopniu niż obecność glukozy i sacharozy. Ekstrakt jest również niestabilny w trakcie ekspozycji na światło UV oraz widzialne.

SPOSÓB UŻYCIA

1 g-1,5 g w dwóch dawkach na dzień

INTERAKCJE

– zawarty w skórce resweratrol może wpływać na działanie leków rozkładanych przez wątrobę (cytochrom P450 3A4 – substraty CYP3A4) – może powodować nasilenie działania leków oraz ich skutki uboczne.
Leki: lowastatyna ( MEVACOR ), ketokonazol ( Nizoral ), itrakonazol ( Sporanox ), feksofenadyna ( Allegra ), triazolam ( Halcion ) i inne

– może zachodzić interakcja z lekami przeciwzakrzepowymi – zawarty w wyciągu ze skórki resweratol może zmniejszać krzepliwość krwi i wskutek synergii z lekami mogą wystąpić krwawienia i podskórne siniaki. Leki: aspiryna , klopidogrel ( Plavix ), diklofenak ( Voltaren, Cataflam, inne), ibuprofen ( Advil, Motrin, inne), naproksen ( Anaprox, Naprosyn, inne), dalteparynę ( Fragmin ), enoksaparyny ( Clexane ) , heparyna , warfaryny ( Coumadin ), i inne.

PRZECIWWSKAZANIA

Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią

Przerwać kurację na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem lub operacją.

Resweratrol może działać w niektórych przypadkach jak estrogen więc nie należy stosować wyciągu w przypadku hormonozależnych nowotworów tj. rak macicy, rak piersi, rak jajników, endometrioza, mięśniak macicy

LITERATURA CYTOWANA

1. http://www.webmd.com
2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. http://nutrafoodingredients.com
4. http://www.accessdata.fda.gov
5. http://www.resveratrolbenefits.com
6. http://www.era-zdrowia.pl

Powiązane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *