Likopen

Likopen – posiada silne właściwości antyoksydacyjne, oznacza to, że w znacznym stopniu chroni organizm przed nowotworami, ogranicza również ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.

Jest to organiczny związek chemiczny z grupy karotenów, węglowodór nienasycony o budowie podobnej do kauczuku naturalnego. Należy do rodziny naturalnych barwników zawartych w roślinach. Likopen na skalę przemysłową pozyskiwany jest z pomidorów, przepękli indochińskiej, rzadziej z czerwonych grejpfrutów. Występuje również w wielu innych czerwonych owocach takich jak arbuz czy owoc dzikiej róży.

DZIAŁANIE

Likopen działa na wiele różnych sposobów w organizmie. Wykazuje działanie antyoksydacyjne co może zmniejszać uszkodzenia DNA. Co więcej likopen hamuje przekaźnictwo prostatycznych IGF-I, ekspresje IL-6 i przekaźnictwo androgenowe Poprawia komunikację między komórkami oraz wywołuje lek II faza enzymów metabolizujących leki.
Jest głównym karotenoidem, który (w odróżnieniu od β-karotenu) po wchłonięciu w jelicie nie ulega przekształceniu do retinolu (nie jest substratem dla cynkozależnej dioksygenazy, jak inne karotenoidy). Likopen jako kartenoid wspiera wzrok, przeciwdziała agregacji płytek krwi i tworzeniu skrzepów oraz zapobiega rozwojowi miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych.

ZASTOSOWANIE

  • Profilaktyka antynowotworowa zwłaszcza kilku typów raka: płuc, żołądka, piersi i prostaty (antyoksydant)
  • Profilaktyka choroby wieńcowej
  • Ochrona wzroku
  • Leukoplakia
  • Poprawa wydajności układu krążenia
  • Oczyszczanie organizmu

SKŁAD

Ekstrakt ze skórki pomidorów standaryzowany na zawartość Likopenu 5%

DAWKOWANIE

Nie została określona konkretna dawka likopenu.
Wiadomym jest fakt, że jest to środek bezpieczny dla zdrowia.
W zależności od źródeł, dawki wahają się w granicach od 4 do 30mg 2 razy dziennie.

PRZECIWWSKAZANIA I INTERAKCJE

Likopen jest uważany za bezpieczny w stosowaniu podczas ciąży oraz matek karmiących piersią, jednakże przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu powinno się poradzić lekarza.

INNE NAZWY

Lycopene, E160d

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *