EGCG

Galusan epigallokatechiny (EGCG) – organiczny związek chemiczny z grupy flawonoidów, polifenol pochodzenia roślinnego, pochodna katechiny. Występuje w znacznej ilości w zielonej herbacie gdzie stanowi nawet 1/3 suchej masy.

Jest silnym przeciwutleniaczem, 100 razy silniejszym niż witamina C i 25 razy silniejszym niż witamina E. Galusan epigallokatechiny jest estrem kwasu galusowego i epigallokatechiny. Jest częstym składnikiem suplementów diety.

DZIAŁANIE

• Polifenole zielonej herbaty chronią przed rakiem szyjki macicy

Ekstrakty zielonej herbaty (polifenon E, poli E i EGCG) wykazują pozytywne działanie u pacjentek z rakiem szyjki macicy wywołanym ludzkim wirusem brodawczaka (HPV). 60 procent pacjentek przyjmujących EGCG w formie kapsułek zareagowało pozytywnie na leczenie, w przypadku 69 procent wszystkich pacjentek wykazano pozytywne skutki zdrowotne w wyniku suplementacji polifenoli.

• Katechiny zielonej herbaty chronią przed rakiem prostaty

Nowsze badania wskazują, iż 30 procent pacjentów z wysokim stopniem zaawansowania śródbłonkowej neoplazji gruczołu krokowego (stan przedrakowy) rozwija raka prostaty w ciągu około roku po biopsji. W celu sprawdzenia bezpieczeństwa i skuteczności katechin zielonej herbaty (epigallokatechina, epikatechina, 3-galusan epigallokatechiny, 3-galusan epikatechiny) w prewencji raka prostaty podawano 30 uczestnikom badania dziennie 3 kapsułki zawierające 200 mg katechin zielonej herbaty. Po roku badania tylko jeden z uczestników biorących suplementy rozwinął raka, natomiast w 30-osobowej grupie kontrolnej wykryto aż 9 nowotworów. Wyniki wykazują, że katechiny zielonej herbaty stanowią bezpieczną i skuteczną alternatywę leczenia śródbłonkowej neoplazji i w ten sposób mogą zapobiegać rakowi prostaty.

• EGCG może powstrzymać rozwój raka piersi

W badaniu tym stwierdzono, ze EGCG może inicjować apoptozę – zaprogramowaną śmierć komórek nowotworowych piersi bez uszkadzania zdrowych komórek ciała.

• EGCG zmniejsza uszkodzenia skóry o podłożu zapalnym, spowodowane przez promieni UV

Stany zapalne są następstwem wzmożonej produkcji reaktywnych form tlenu przez obronne komórki naszego ciała (reactive oxygen species; wolne rodniki i inne związki tlenu). EGCG posiada właściwości regulujące te mechanizmy, co prowadzi do obniżenia produkcji wolnych rodników.

• Ekstrakt zielonej herbaty redukuje stres oksydacyjny w chorobach o podłożu zapalnym, jak np. gruźlica płuc

Ekstrakty katechin zielonej herbaty odgrywają ważną rolę w kontroli stresu oksydacyjnego u pacjentów z gruźlicą płuc. W poniższym badaniu nasilenie stresu oksydacyjnego było mierzone na podstawie ilości wolnych rodników, jak i enzymatycznych i nie-enzymatycznych przeciwutleniaczy. W badanej i kontrolnej grupie wykazano znaczące statystycznie różnice np. w stopniu utleniania lipidów, który w grupie pobierającej ekstrakt z zielonej herbaty był znacznie niższy, co wskazuje na rzadsze przypadki uszkodzenia komórek.

• EGCG wpływa na redukcję wagi ciała

Suplementy diety zawierające EGCG mogą redukować przyrost wagi ciała, udział tłuszczu w masie całkowitej, jak i tłuszcz trzewny u myszy, które przez dłuższy okres czasu otrzymywały bogate w tłuszcz pożywienie. Zaobserwowano redukcję wagi wątroby, trójglicerydów wątroby i koncentracji aminotransferazy alaninowej, enzymu który znajduje się przede wszystkim w cytoplazmie komórek wątroby. EGCG jest również skutecznym środkiem w leczeniu stłuszczenia wątroby.

• Ekstrakty zielonej herbaty obniżają ryzyko schorzeń wątroby

Wiele badań potwierdza ochronne działanie zielonej herbaty w różnych schorzeniach wątroby; niektóre z nich wskazują nawet na związek pomiędzy piciem zielonej herbaty i złagodzeniem stanów chorobowych.

ZASTOSOWANIE

Profilaktyka nowotworowa, przeciwutleniacz, otyłość, zapalenia skóry o podłożu UV, profilaktyka schorzeń wątroby.

DAWKOWANIE

Ok 300 mg kilka razy w tygodniu.

INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Możliwe działanie rakotwórcze!

EGCG, jak wiele innych flawonoidów/polifenoli, jest silnym inhibitorem topoizomeraz, podobnie działają niektóre leki chemioterapeutyczne, np. etopozyd i doksorubicyna. Może powodować uszkodzenia DNA (mutacje). Ta właściwość może być odpowiedzialna za efekt przeciwnowotworowy, lecz także za szkodliwy, onkogenny w okresie życia płodowego. W jednym z badań epidemiologicznych stwierdzono, że wysokie spożycie herbaty przez kobiety ciężarne jest powiązane z wzrostem ryzyka złośliwych nowotworów mózgu u dziecka (wyniki te wymagają potwierdzenia, gdyż w innym badaniu nie stwierdzono podobnej zależności). Przypisanie szkodliwego wpływu ogółu flawonoidów w żywności na płody ludzkie na podstawie badań in vitro budzi kontrowersje w środowisku naukowym.

Powiązane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *