Cha de bugre

cha-de-bugreCha de bugre (Cordia salicifolia) lub też porangaba jest małym drzewem rosnącym na wys. 8–12 metrów. Występuje w Brazylii, Argentynie, Paragwaju. Roślina ta nazywana jest „kawą z lasu” ze względu na małe przypominające ziarna kawy owoce. Są one często palone i spożywane jako substytut kawy. W lecznictwie używa się owoców, kory oraz liści tej niezwykłej rośliny. Cha de bugre jest bardzo popularna w Brazylii ale już w niedługim czasie ze względu na dużą skuteczność pełną parą wejdzie na rynek Stanów Zjednoczonych.

DZIAŁANIE

Pomimo popularności Cha de bugre zostało przeprowadzonych mało badań nad tą rośliną. Na rynku funkcjonuje w przeróżnej postaci jako środek do walki z otyłością i cellulitem, obniżający apetyt (działa na ośrodek głodu w mózgu dając uczucie pełnego żołądka).

Obecnie jest wiadomo, że zawiera kofeinę, potas, alantoinę i kwas allantoinowy. Czerwone owoce chá de bugre (przypominające ziarna kawy) zawierają kofeinę. Alantoina i kwas allantoinowy może tłumaczyć tradycyjne wykorzystanie roślin w procesie gojenia ran.

Wyżej wymienione substancje wzmacniają serce, pomagają pobudzić krążenie. Stosowany jest także w Brazylii i Haiti w łagodzeniu kaszlu, reguluje czynności nerek, zmniejsza stężenia kwasu moczowego i zewnętrznie do leczenia ran. Ma również działanie antynowotworowe.

ZASTOSOWANIE

  • Obniża apetyt
  • Redukuje cellulit
  • Zwiększa oddawanie moczu
  • Wzmacnia serce
  • Działanie stymulujące

INNE ZASTOSOWANIE

    • zabija wirusy i obniża gorączkę
    • opryszczka

DAWKOWANIE

Dawka dobowa wynosi ok. 500 mg (działa jak 2 szklanki kawy). Najprostszy sposób użycia to bierzemy łyżeczkę odwrotną stroną i nabieramy proszek (to będzie około 200 mg). Wymieszać w niewielkiej ilości wody. Wskazane około pół godziny przed posiłkiem.

SKŁAD

m.in. kofeina, allantoina, kwas allantoinowy, potas

PRZECIWWSKAZANIA I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Nie odnotowano.

Powiązane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *